Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A gender tanszék professzora szerint az intézményben a kormány ideológiáját követő, irányított oktatás folyik.
A magyar kormány politikáját és egyebek mellett az MCC-is támadta egy „A Demokrácia és az akadémiai szabadság elleni támadás Orbán Viktor Magyarországán” elnevezésű videokonferencián Fodor Éva, a CEU gender tanulmányok professzora.
Fodor a magyarországi egyetemi autonómia kapcsán ment neki a Mathias Corvinus Collegiumnak, és miközben az egyetemi szabadságról beszél, illetve elismerően szól arról, hogy több egyetem ellenáll a kormányzat törekvéseinek, az MCC-t
Szerinte az intézményben is nyilvánvaló az irányítottság, a kontroll, nincs helye a szabad gondolkodásnak, ehelyett a kormány által képviselt ideológiát közvetítik a hallgatók felé. Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója lapunknak reagálva kifejtette, mindez alaptalan és nevetséges, ráadásul éppen a CEU gender tanszékének professzorától egészen különös.
De olyan dolgokat is állít Fodor, hogy magyar GDP 1 százalékát teszi ki az intézményre fordított pénz. Az MCC-ben egy belépő vizsga van, ahol a jelentkezőknek be kell számolniuk a motivációjukról.
Azt viszont felrója még az MCC-nek, hogy a vendégelőadók közül mindössze egy a nő.
Fodor a CEU honlapja szerint élénk amerikai kapcsolatokkal is rendelkezik, a gender studies területén belül kiemelten foglalkoztatja a nemek között a munkaerőpiacon megjelenő különbség, tagja a CEU Senior Leadership Team nevű munkacsoportjának.
A Soros György által alapított és anyagi támogatását élvező egyetem munkatársa friss publikációiban is a magyar többségi álláspontot támadja.
Korábban Pető Andrea történész, a CEU gender tanszékének vezetője az izraeli Haaretz című lapban tett kirohanást az MCC ellen. Ő azt írta: „Az illiberális tudásátadás fő szervezete Budapesten a Mathias Corvinus Collegium. Ez az intézmény, ami gazdagabb, mint az Oxfordi Egyetem, a tudatosan elszegényített magyar felsőoktatástól vonja el a pénzt, és ugyanazzal az ideológiai zártsággal és kegyetlenséggel működik, mint Moszkvában a Marx-Engels-Lenin Intézet a Szovjetunió idején.”
Az ügy pikantériája, hogy ezt éppen abban a Haaretzben írta meg, amely korábban azt követően bocsájtotta el egyik ismert szerzőjét, Gadi Taubot, hogy kiderült, a szerző elfogadott egy vendégkutatói állást a budapesti Mathias Corvinus Collegiumban.
Szalai Zoltán főigazgató akkor úgy fogalmazott,
mivel zártságot és kegyetlenséget emleget akkor, amikor az MCC különböző programjaiban több mint hatezer fiatal magyar tehetség vesz részt. Továbbá az intézmény munkatársaként és vendégeként több száz hazai és külföldi szaktekintély oktat és kutat a legkülönfélébb szak- és tudományterületekről – fűzte hozzá a főigazgató.
Az említett videót itt nézheti meg, Fodor Éva 42:30-tól beszél az MCC-ről, de előtte is a magyar viszonyokat kritizálja.
Nyitókép: Fodor Éva a videókonferencián (Fotó: YouTube.com)